Charakterystyka monety kolekcjonerskiej

Nie każda moneta wybita w mennicy, trafia bezpośrednio do obiegu gospodarczego. Część z nich już w swoim zamyśle ma pełnić funkcję kolekcjonerską, co umiejętny inwestor może skrzętnie wykorzystać.

Na początek warto stwierdzić, iż każda moneta wybita przez Narodowy Bank Polski pozostaje środkiem płatniczym na terenie naszego kraju. Jednak co ciekawe, wcale nie wszystkie monety na polskim rynku są emitowane przez właśnie przez Mennicę Państwową. Stąd możemy łatwo rozróżnić monety bulionowe, monety obiegowe i monety kolekcjonerskie.

Z portfela do kolekcji

Monety okolicznościowe powstają po to, żeby uhonorować ważne wydarzenia, znanych ludzi, rocznice bitwy – innymi słowy żeby coś upamiętnić. Największym poważaniem w naszym kraju cieszą się te emitowane przez NBP, tworzone m.in. w Mennicy Państwowej. Te monety mogą być w postaci:

– monet o wielkości pięciozłotówek, kiedyś bite także monety okolicznościowe o nominale 2PLN, ze stopu Nordic Gold, ale NBP zaprzestało tego;
– monet kolekcjonerskich z kruszców szlachetnych (srebro, złoto).

Monety kolekcjonerskie, możliwe do kupienia jako monety w pakietach, nie służą do płacenia. Mają wyłącznie wartość pamiątkową i historyczną, dzięki czemu jednak, łatwo mogą stać się lokatą naszego kapitału. Są to monety inwestycyjne. Ostatnio coraz częściej łączy się srebro i złoto z innymi materiałami: bursztynami, drewnem, szkłem. Pojawiają się na ich nadruki czy hologramy. Przyjęło się, że monety kolekcjonerskie bite są stemplem lustrzanym. Dla numizmatyka istotne jest to, że monety kolekcjonerskie mają wyższą wartość niż ta wynikająca z wybitego na nich nominału. Monety okolicznościowe pięciozłotowe można kupić pierwotnie po ich wartości nominalnej, ale część z nich osiąga znacznie wyższą wartość.

Monety w obiegu

To monety będące w codziennym użyciu, służące do płacenia. Część z nich trafia do kolekcji numizmatycznych, ale zdecydowana większość używana jest na bieżąco. Wykonywane są obecnie z tanich materiałów (w przeciwieństwie do monet kolekcjonerskich), takich jak stal, mosiądz, miedzionikiel. Monety obiegowe wycofane z obiegu (np. po pamiętnej denominacji z lat 90.) – o ile pozostają w dobrym stanie – trafiają z zasady do klaserów numizmatycznych.

Więcej o inwestowaniu w monety kolekcjonerskie dowiesz się na https://www.metalmarket.eu/sw/menu/pakiety-inwestycyjne/monety-w-pakietach-820.html

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here