Czym jest coaching motywacyjny?

0
3577

W każdym z nas drzemią ogromne pokłady motywacji i każdy z nas ma energię, którą może pozytywnie wykorzystać, by osiągać swoje cele i marzenia. I chociaż motywacja jest w każdym z nas, nie zawsze potrafimy nadać jej właściwy kierunek, a co za tym idzie – działać w taki sposób, aby osiągać w swoim życiu tak bardzo pożądane sukcesy.

Coaching motywacyjny jest więc sposobem na wydobycie z siebie motywacji, a następnie skierowanie jej w stronę działań, które uczynią Cię szczęśliwym.

Coaching motywacyjny, czyli poznaj siebie z każdej strony

Każdy z nas zadaje sobie na co dzień mnóstwo pytań, a nawet jeżeli nie robimy tego bezpośrednio, co jakiś czas wracają one do nas i nie zawsze odpowiedź na takie pytania jest prosta. „Kim jestem?”, „Co jest moim celem?”, „Czego tak naprawdę pragnę?”. Coaching motywacyjny jest po to, aby móc głębiej zastanowić się nad odpowiedziami i znaleźć je, co znacząco zbliży nas do poznania samych siebie. Takie zaglądanie do wnętrza, próba poszukiwań odpowiedzi i chęć zmian to najlepszy sposób na to, aby obudzić w sobie motywację do działania.

Coaching motywacyjny to forma pracy na linii coach-klient, która może odbywać się indywidualnie albo grupowo. Opiera się na wykorzystaniu specjalnych ćwiczeń oraz pytań, które zadawane są klientowi – odbywa się więc pod kątem indywidualnego rozwoju, którego zwieńczeniem jest poznanie własnego sposobu na życie i zrozumienie tego, że każdy poznaje świat na swój własny sposób, więc nie musi i nie powinien porównywać się do innych czy też obawiać porażki.

Po co mi motywacja?

Motywacja jest pojęciem niezwykle szerokim, które może być różnie interpretowane przez różne osoby. Jest to przede wszystkim stan, trwający określony czas (czasami tylko chwilę!), który można tłumaczyć jako gotowość do działania. Gotowość ta może mieć różne podłoże i dotyczyć różnych sytuacji w życiu – sam to wiesz, kiedy motywujesz się do pracy, posprzątania mieszkania czy zrobienia czegoś dobrego dla innych osób. Coaching motywacyjny pozwoli Ci łatwiej odnajdywać w sobie motywacją o ustalać cele, których realizowanie nie powinno Ci przychodzić z dużą trudnością. A to z kolei umożliwi Ci odnalezienie codziennego szczęścia.

Coaching motywacyjny pozwala:

  • rozbudzić w sobie energię do działania,
  • ukierunkować wysiłek na konkretny cel,
  • pobudzić emocjonalnie,
  • zwiększyć wrażliwość na istotne bodźce,
  • działać, zamiast myśleć o działaniu.

Zadaniem coacha jest przede wszystkim pomóc klientowi w odkryciu jego wewnętrznej motywacji, bodźców, dzięki którym codzienne działania będą efektywniejsze niż dotychczas. Coaching motywacyjny jest skierowany zarówno do tych osób, które mają ogromne problemy z wyznaczeniem i realizacją celów oraz znalezieniem w sobie odwagi czy chęci do działania, jak również tych, które takie chęci mają, ale pragną podążać przez życie z jeszcze większą efektywnością.

Czy warto?

Wszystko zależy od Twoich pragnień i potrzeb – coaching motywacyjny, oferowany przez doświadczonego specjalistę, może pomóc Ci na wielu płaszczyznach, zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym, dlatego jeżeli czujesz potrzebę zmian, zastanów się nad skorzystaniem z tej metody.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here