Jak dobrze prowadzić księgowość?

Księgowość i konieczność jej skrupulatnego prowadzenia jest cechą charakterystyczną wszystkich firm – bez względu na to, czy są to jednoosobowe działalności gospodarcze, czy wielkie przedsiębiorstwa.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych to podstawa do tego, aby rozliczyć się z Urzędem Skarbowym i muszą być one prowadzone przejrzyście, żeby, w razie kontroli nie narażać się na niepotrzebne nieprzyjemności.

W przypadku wielu jednoosobowych działalności, które opierają się wyłącznie na Księdze Przychodów i Rozchodów, wielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości – na rynku jest kilka bardzo intuicyjnych i dobrych programów, aby móc robić to samemu w domu.

Coraz częściej księgowość dla firm jest w podstawowym zakresie możemy spotkać jako usługę dodatkową do otwieranego konta firmowego w banku. Zwykle jest to usługa przez pewien okres bezpłatna, ale często ma ograniczenia jeśli chodzi na przykład o ilość księgowanych faktur.

W przypadku, gdy przedsiębiorca jest VATowcem, prowadzi spółkę lub większą firmę zatrudniającą pracowników, warto o takie usługi poprosić biuro rachunkowe, w którym znajdziemy specjalistów z zakresu księgowości.

Obecnie na rynku istnieje bardzo wile biur rachunkowych, które oferują swoje usługi nawet małym firmom, jak na przykład http://www.ecfk.eu/. Często można połączyć kilka usług w jedną – księgowanie, wirtualny adres firmy, pod którym będzie odbierana korespondencja, odbieranie połączeń telefonicznych – w przypadku dużych firm jest to często spora oszczędność wynikająca chociażby z braku konieczności posiadania miejsca i sprzętu, na którym pracować miałaby „firmowa” księgowa. Mniejsze firmy, które nie potrzebują całego pakietu usług mogą przebierać w tradycyjnych biurach rachunkowych, które zajmują się wyłącznie księgowością – oprócz księgowania naszych faktur obliczą comiesięczną składkę ZUS będą pamiętać o zbliżającym się terminie wpłaty, obliczą podatek, należny do zapłaty, wystawią paski ewentualnym pracownikom, a pod koniec roku zajmą się drukami PIT.

Warto więc usiąść i zastanowić się nad tym, czy księgowością zająć się samemu, czy zapłacić komuś, kto zrobi to za nas.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here