EXW w Incoterms 2020

EXW to jedna z Międzynarodowych Reguł Handlu Incoterms 2020, stosowanych do podziału kosztów transakcji oraz transportu, a także odpowiedzialności pomiędzy sprzedawcę i kupującego. Jakie warunki określa reguła EXW? Kto płaci za transport? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Transport EXW – co to znaczy?

EXW (ang. EX Works) to reguła Incoterms 2020, która oznacza “Z zakładu… (oznaczone miejsce dostawy)”. Jako jedyna formuła, należąca do grupy E, ogranicza obowiązki sprzedawcy do minimum. Warto dodać, że nie może być ona stosowana w sytuacji, gdy kupujący nie jest w stanie bezpośrednio lub pośrednio spełnić formalności eksportowych.

EXW – kto płaci za transport?

Jeśli chodzi o transport towarów w przypadku reguły EX Works, odnosi się on do wszystkich rodzajów transportu, a więc do spedycji morskiej, transportu, lotniczego, transportu kolejowego oraz transportu drogowego. Co ważne, przewóz towarów może przebiegać kilkoma środkami transportu.

Obowiązkiem sprzedającego jest dostarczenie towaru do uzgodnionego z kupującym punktu (bez załadunku na odbierający pojazd). Ponosi on także koszty związane z towarami do momentu ich dostarczenia zgodnie z miejscem dostawy. Wyjątek stanowią koszty płatne przez kupującego opisane jako obowiązki kupującego dotyczące podziału kosztów.

Kupujący musi natomiast pokryć koszty związane z towarami od momentu ich dostarczenia (zgodnie z umową) przez sprzedającego, a także zwrócić koszty i opłaty poniesione przez sprzedającego w związku z udzieleniem pomocy przy przewozie, ubezpieczeniu czy odprawie.

Warto również dodać, że za moment dostarczenia towarów uznaje się pozostawienie ich do dyspozycji kupującego na swoim terenie lub w umówionym miejscu.

Reguła Incoterms EXW (EX Works) – do czego zobowiązuje sprzedającego?

W ramach reguły EXW sprzedający zobowiązany jest do dostarczenia towarów i faktury handlowej, a także dokumentów wymienionych w umowie sprzedaży. Jak wspomnieliśmy powyżej, odpowiada on również za dostarczenie towarów do uzgodnionego wcześniej punktu w określonym terminie lub w ramach uzgodnionego z kupującym przedziale czasowym.

Co więcej, sprzedający w ramach EXW ponosi ryzyko w przypadku utraty lub uszkodzenia towarów w trakcie ich przewozu. Ponadto na żądanie kupującego ma on obowiązek dostarczyć informacji i wytycznych dotyczących wymogów bezpieczeństwa związanych z transportem towarów, by kupujący mógł zorganizować przewóz. Dotyczy to również umowy ubezpieczenia i odprawy celnej. Na żądanie kupującego musi on dostarczyć dane niezbędne do uzyskania ubezpieczenia, a także dokumenty do odprawy celnej. Sprzedający musi także przekazać kupującemu wszystkie informacje i dokumenty niezbędne do przyjęcia dostawy towarów.

Oprócz tego sprzedający ponosi koszty czynności kontrolnych. Jest on także zobowiązany do zapakowania i oznakowania towarów w sposób odpowiedni dla danego środka transportu. Chyba że z kupującym ustalili inne wytyczne dotyczące pakowania i znakowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here