Wiele słyszy się o tym, że komornik jest to bardzo dobrze płatna praca. Jednak jak wygląda to rzeczywiście. Komornik sądowy to osoba pracująca w sądzie rejonowym. Wiele osób uważa zatem, że właśnie sąd jest jego pracodawcą. Nic bardziej mylnego. Nie oznacza to tego, że jako komornik zawsze pracujemy jako klasyczny przedsiębiorstwo. Jak wygląda zatrudnienie w zawodzie komornika?

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/komornik-etat-czy-wlasna-firma/

Komornik – praca na etacie

Jeżeli jesteśmy na etapie asesora komorniczego czy przechodzimy aplikację, nie będziemy raczej w stanie zostać właścicielami własnej firmy. Młode osoby pracują zazwyczaj u innych komorników, a dokładniej znajdują zatrudnienie w ich kancelariach w formie umowy o pracę. Twoim pracodawcą będzie wówczas komornik, a nie sąd. Oprócz tego w takiej kancelarii będą pracowały inne osoby, które potrzebne będą do jej prawidłowego funkcjonowania. Komornik poza egzekucją będzie miał sporo zajęć. Do nich będzie należało między innymi znalezienie osoby do sporządzania dokumentacji, obsługi biura czy rachunkowości. Wszystkie takie osoby będą pracowały w kancelarii na etacie.

Komornik w roli przedsiębiorcy

Okazuje się, że sąd współpracuje jedynie z komornikiem. Nie jest ani pracodawcą, ani szefem. Jako komornik podlegamy sądowi o tyle, o ile jesteśmy zobowiązani do wyegzekwowania. Nie możemy dobrowolnie ich ustalać, ponieważ jest to zadanie sądu, który podejmuje taką decyzję. Komornik jest to swojego rodzaju przedsiębiorca, ponieważ kancelaria komornicza nie jest klasyczną firmą komercyjną. Swoją działalność musimy wpisać do rejestru REGON. 

Własna działalność gospodarcza – kancelaria komornicza

Większość komorników sądowych będzie pracowała w ramach własnej działalności gospodarczej. Etaty z góry zarezerwowane są raczej dla niżej postawionych osób w takim zawodzie, czyli na przykład asesorów. Bardzo często komornik nie posiadają własnej siedziby. Bardzo często zdarza się tak że wynajmują oni pomieszczenia. Muszą zadbać o powagę kancelarii podobnie do osób zajmujących się obsługą biura, prowadzenia korespondencji i pomocy w sprawach egzekucyjnych. Twoim zadaniem będzie zakupienie odpowiedniego sprzętu, zapasu papieru czy długopisów oraz opłacenie rachunków zarówno za wynajem jak i media. Zdecydowaną zaletą jest to, że pracujemy na własną rękę. 

Zobacz też: http://www.espoleczni.pl/jak-zostac-windykatorem/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here