Oprocentowanie kredytu jest najważniejszych parametrem jaki powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniej oferty kredytowej. Czynnik ten ma bowiem największy wpływ na całkowity koszt kredytu jaki poniesie kredytobiorca przez cały okres trwania umowy. Kolejnymi parametrami, które podnoszą koszt umowy kredytowej są prowizje i inne opłaty. Jak znaleźć najniższe oprocentowanie kredytu na rynku? Przede wszystkim powinniśmy korzystać z porównywarek kredytowych. Na stronach internetowych tego rodzaju znajdziesz zestawienie ofert rożnych banków, dzięki czemu będziesz w stanie szybko ocenić, które oferty nie spełniają twoich oczekiwań. Oprocentowania kredytów różnych banków podlegają stałym zmianom. Często banki prowadzą kampanie promocyjne, dzięki czemu łatwo trafić na naprawdę bardzo atrakcyjną ofertę. Ważne jest by nie korzystać z pierwszej lepszej oferty, tylko spokojnie i wnikliwie dokonać odpowiedniej selekcji ofert.

Najniższe oprocentowanie kredytu

najniższe oprocentowanie kredytuCzy właściwie jest oprocentowanie kredytu. W ogólnym ujęciu to cena za jaką posiadacz kapitału udostępnia go drugiej stronie na określony czas. W przypadku rozpatrywanych przez nas kredytów posiadaczem kapitału jest bank, którzy pożycza nam określoną kwotą na konkretny termin, a oprocentowanie jest dla niego zyskiem z tej operacji. Innymi słowy banki zarabiają na pożyczaniu pieniędzy poprzez naliczanie odsetek od pożyczonej sumy. Istnieje wiele czynników, na podstawie których banki ustalają oprocentowania swoich kredytów. Najważniejsza są stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. W dalszej kolejności wpływ na wysokość oprocentowania ma wielkość pożyczonego kapitału oraz czas, na jaki został pożyczony. Ważny jest również sposób wyliczania odsetek.

Zwróć uwagę na RRSO

Oprocentowanie kredytów jest miernikiem, który często może klientów wprowadzić w błąd co do kosztów jakie muszą ponieść przy skorzystaniu z kredytu. W parametrze tym bowiem nie są zawarte inne opłaty zwyczajowo powiązane z kredytem jak prowizja, czy też opłata przygotowawcza. Czasami, zwłaszcza przy kredytach krótkoterminowych, tego rodzaju opłaty mogą stanowić poważną część kosztów całej pożyczki.

Dlatego zdaniem wielu ekspertów ważniejszym i bardziej miarodajnym parametrem określającym koszt kredytu jest tzw. RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. To parametr, który oprócz oprocentowania uwzględnia również wszelkie dodatkowe opłaty jakie są przewidziane do danego produktu kredytowego. Dla kredytobiorców jest to duże ułatwienie. Parametr RRSO dokładnie określa jaki będzie koszt zaciągniętego przez nas kredytu. Wyrażą się on wielkości procentowej od sumy zaciągniętego kredytu.

Symulacja kredytu

najniższe oprocentowanie kredytuW związku z powyższym można stwierdzić, że najniższe oprocentowanie kredytu nie oznacza wcale, iż znaleźliśmy najtańszą ofertę na rynku. Często banki, które oferują kredyt z niskim oprocentowaniem muszą poszukać zysku w innym miejscu. W tym celu podnoszą prowizję lub wprowadzają wysoką opłatę przygotowawczą. Oczywiście wszystko wliczone jest w całkowitą pulę kredytu i klienci koszty te spłacają w ratach razem z samym kapitałem i odsetkami.

Oprocentowane kredytu wpływa nie tylko na całkowity koszt kredytu, ale również na wysokości miesięcznej raty. Rata zwykle składa się z dwóch części – kapitałowej i odsetkowej. I właśnie ta część odsetkowa podlega zmianom w zależności od oprocentowania. Aby sprawdzić jaką ratę klient będzie płacił w przeciągu najbliższego roku banki dokonują symulacji kredytowej w wyniku czego klient otrzymuje szczegółowy harmonogram spłat.

Jak znaleźć najtańszy kredyt?

Znalezienie najlepszej oferty kredytowej na rynku wymaga nieco czasu i zaangażowania. Najgorszą z możliwych jest sytuacja kiedy pieniędzy potrzebujemy „na już” i podpisujemy pierwszą lepsza umowę kredytową. Wówczas często pakujemy się w drogie kredyty, które z trudem spłacamy. Aby uniknąć tego typu sytuacji warto podejść do tematu z głową i wnikliwie analizować oferty różnych banków. Pomogą na w tym porównywarki kredytowe. Na tego rodzaju stronach znajdziesz wiele ofert kredytów w jednym miejscu, które będziesz mógł szybko porównać. Dobrą opcją, choć kosztowną, jest skorzystania z usług firm zajmujących się pośrednictwem kredytowym.

Należy pamiętać o tym, aby nie dać się zwieść reklamie i nie przyjmować pierwszej oferty kredytowej jaką będziemy analizować. Warto rozpatrzyć co najmniej kilka ofert. Mogą się one od siebie znacznie różnić. Nie tylko oprocentowaniem, ale również wysokością prowizji, czy też opłaty przygotowawczej. Nie da się ukryć, że ważna jest również jakość komunikacji na linii bank – klient. Jakość obsługi klienta często ma bardzo duży wpływ na decyzję o skorzystaniu z oferty kredytowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here