Najważniejsze aspekty planowania start-upu. Czy pomoc kancelarii prawnej jest przydatna?

0
300

Z definicji start-upy są projektami krótkoterminowymi i opierają się na nowatorskich rozwiązaniach. Wymagają od początkującego przedsiębiorcy kreatywności i podstawowej wiedzy na temat tego, jak działa rynek. Stworzenie i optymalizacja takiego projektu może jednak przynieść nowicjuszowi pewne problemy. Jak je rozwiązać? Początkujący gracz na rynku musi również sprostać dwóm innym, równie istotnym wyzwaniom. Są to kolejno znalezienie źródła finansowania swojego pomysłu, jak i również obsługa prawna startu-upu. 

Start up – narodziny innowacji

Projekty kryjące się pod tą nazwą mają dostarczyć klientowi pewnych, nowatorskich rozwiązań swoich problemów. Mają też za zadanie wygenerować popyt na dane dobro, rozwiązanie czy usługę. Mówiąc wprost, dobry start-up tworzy zapotrzebowanie i je zaspakaja. Niezwykle trudno sprostać temu zadaniu, ponieważ wymaga to od człowieka ponadprzeciętnych zdolności analitycznych, znajomości branży, po której pragnie się poruszać i wybitnej kreatywności. Jeśli jednak się zdecyduje na taki krok, musi stworzyć spójny, logiczny i obiecujący biznesplan. Ten krok ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na uzyskanie kredytu i dopłat. Przyciąga również inwestorów, którzy skłonni są współfinansować projekt. Po stworzeniu swojego modelu biznesowego przychodzi pora na akt założycielski. Nastręcza to pewnych problemów.

Wspomniany w powyższym akapicie proces twórczy i analityczny ma ogromne znaczenie. Dlaczego? Ponieważ to właśnie od dobrze skonstruowanego biznesplanu zależy powodzenie przedsięwzięcia. Start-up założyć można w dwójnasób. Można zarejestrować działalność gospodarczą albo zgłosić się pod egidę akceleratorów przedsiębiorczości. Poleca się w szczególności krok drugi ze względu na poduszkę bezpieczeństwa, jaką dzięki temu się posiada i zdecydowanie niższe koszty wynikające z prowadzenia biznesu. W międzyczasie poszukiwać można źródeł dalszego finansowania swojego pomysłu.

Start-up – skąd brać na to pieniądze?

I to jest bardzo dobre pytanie. Początkujący gracze na rynku nie dysponują kapitałem, który pozwoliłby im się utrzymać na rynku i być konkurencyjnym. Muszą skądś czerpać finansowanie. Możliwości jest tak naprawdę mnóstwo. Do najważniejszych z nich należą dofinansowanie tytułem aktywizacji zawodowej i tworzenia miejsc w pracy w UP, inkubatory przedsiębiorczości, kredyty oferowane przez banki, dofinansowania unijne,  anioły przedsiębiorczości i niezależni inwestorzy wspierający innowacyjne projekty. Jednakże istnieje pewien szkopuł w tym przypadku. Choć możliwości pozyskania funduszy na funkcjonowanie start-upu jest sporo, to jednak są one obwarowane pewnymi zastrzeżeniami.

Początkującym przedsiębiorcom zaleca się pomoc wyspecjalizowanych w tej dziedzinie prawników, którzy pomogą zaistnieć raczkującym projektom. Można na ten temat poczytać ot, chociażby na tej stronie internetowej https://krwlegal.pl/uslugi/tworzenie-finansowanie-i-obsluga-prawna-startupow. Wracając do tematu, osoba pragnąca pozyskać finansowanie projektu musi dysponować przekonującym i możliwym do zrealizowania modelem biznesowym. Za uzyskaną pomoc w postaci know-how i funduszy będzie musiał wykazać się postępami. Będzie też musiał tak jak w przypadku UP i Funduszy unijnych wykazać się spełnieniem pewnych wymogów. W tym pierwszym przypadku chodzi o skuteczność biznesplanu i wykorzystanie środków zgodnie z przeznaczeniem. W tym drugim spełnienie określonych wymagań. Przeważnie dotyczą one wdrożenia innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań.

Start-up – projekt wystartował i co dalej?

Każda poważna firma korzysta z pomocy prawnej. Nie inaczej jest w przypadku start-upów. Można oczywiście zająć się tym osobiście, ale zaleca się skorzystać z usług kancelarii prawnej. Dlaczego to takie ważne? Istotnym składnikiem projektu pod nazwą start-up jest własność intelektualna. Bądź co bądź, tworzy i opracowuje nowoczesne rozwiązania odpowiadające na potrzeby klienta. Właściciel każdego start-upu powinien jak oczka w głowie pilnować wrażliwych informacji dotyczących swoich projektów i zagadnień dotyczących firmy. Kolejną kwestią jest opracowanie spójnej, logicznej i zgodnej z literą prawa polityki prywatności.

Niektóre spośród kancelarii mają w swoich szeregach prawników wyspecjalizowanych w dziedzinie polityki prywatności RODO i z pewnością skutecznie zajmą się pomocą prawną w tej dziedzinie. Pomoc prawna w przypadku działań każdej firmy, w tym start-upów jest niezmiernie ważna. Dzięki profesjonalnemu wsparciu wykwalifikowanych do tego ludzi takie zagadnienia jak ochrona dóbr osobistych, know how projektu i danych osobowych są zabezpieczone.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here