oprocentowanie kredytu gotówkowego

Kredyty gotówkowe, zwane też konsumpcyjnymi, to jedne z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych przez banki w Polsce. Polacy chętnie korzystają z tego sposobu otrzymania gotówki z uwagi na jego szybkość i przejrzystość warunków. Konkurencja na rynku finansowym sprawia, że oprocentowanie kredytu gotówkowego jest coraz niższe i bardziej przyswajalne dla klientów. W ofertach wszystkich banków możemy znaleźć ciekawe propozycje kredytów w różnego rodzaju promocjach. Zaciągając tego typu zobowiązanie warto jednak być ostrożnym, aby nie narazić się na dodatkowe koszty i opłaty o których banki niechętnie wspominają reklamując swoje produkty. W tym artykule postaramy się bliżej przedstawić kredyty gotówkowe oferowane przez działające na polskim rynku banki oraz wskażemy zalety i wady takiego sposobu otrzymania gotówki.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego

oprocentowanie kredytu gotówkowegoPoprzez kredyt gotówkowy rozumiemy udostępnienie nam określonej kwoty pieniędzy przez bank. Kwotę te musimy spłacić w umówionym terminie. Jest ona powiększana o aktualne oprocentowanie w danym banku. Oprocentowanie kredytu gotówkowego to główny składnik wysokości raty kredytowej. Stanowi ono bezpośredni zarobek banku. Wysokość oprocentowania ma realny wspływ na wysokość miesięcznej raty oraz na ogólny koszt kredytu, przez co może stanowić czynnik, dzięki któremu jesteśmy w stanie porównać oferty różnych banków. Oprocentowanie składa się z marży banku oraz tzw. stawki referencyjnej. W Polsce ma ona nazwę WIBOR. Jest ona zmienna, dlatego rata kredytu może się nieznacznie zmieniać podczas spłaty. Marża banku jest stała i może być zmieniona jedynie przy pomocy odpowiedniego aneksu do umowy. WIBOR wynosi obecnie około 2%. Natomiast marża banku wynosi w zależności od aktualnej oferty od 5 do 10%. Całość składa się na ogólne oprocentowanie kredytu gotówkowego.

Oprócz tego musimy być także na dodatkowe opłaty związane z kredytem. Może to być np. opłata przygotowawcza lub prowizja za udzielenie kredytu. O wysokości tych opłat powinniśmy być poinformowani przed podpisaniem umowy, tak aby ocenić czy będzie się to nam opłacało. Oprócz tego banki często dodają też do kredytów dodatkowe produkty, które domyślnie są dołączone do kredytu, choć nie są obowiązkowe. Mowa tu na przykład o dobrowolnym ubezpieczeniu spłaty kredytu. Działa ono w przypadku, gdy z powodu wypadku lub choroby nie będziemy w stanie spłacić kredytu. Choć ubezpieczenie to nie jest obowiązkowe to może mieć ostatecznie na pozytywną lub negatywną decyzję kredytową.

Na co uważać zawierając umowę?

Przede wszystkim musimy uważać na wszystkie punkty zapisane w reklamie produktu małym drukiem. Często eksponowane jest niskie oprocentowanie kredytu. Jednak małym drukiem zapisane jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) i to ona powinna być głównym wyznacznikiem atrakcyjności oferty. To dzięki RRSO możemy realnie porównać oferty kilku banków. Zobaczymy wtedy jak wiele dzieli kredyty gotówkowe od chwilówek, w których RRSO wynosi nierzadko kilkaset procent. Poza tym zawierając umowę kredytu gotówkowego przez internet jesteśmy dosyć bezpieczni. Systemy bankowe są doskonale zabezpieczone przed atakami cyberprzestępców. Ogranicza to utratę przez nas wrażliwych danych lub środków pieniężnych praktycznie do minimum. Wszystkie dyspozycje potwierdzane są najczęściej indywidualnym hasłem dostarczanym nam przez wiadomość SMS. Bez znajomości treści SMSa nei jest możliwa autoryzacja żadnej operacji na kredycie.

Internetowy kalkulator kredytów gotówkowych

Internetowy kalkulator kredytów gotówkowychAby nie pogubić się w gąszczu ofert kredytowych oferowanych przez banki warto skorzystać z jednego z wielu kalkulatorów kredytowych udostępnianych w internecie. Są to specjalne systemy, które na bieżąco agregują oferty różnych banków. Algorytm jest w stanie przedstawić nam zawsze aktualną ofertę wszystkich banków. Naszym zadaniem jest jedynie podanie kwoty jaką chcemy uzyskać z kredytu oraz okres w jakim zamierzamy ją spłacić w całości. Kalkulator kredytowy podstawi te dane do oferty banków i jako wynik poda szacunkową wysokość raty w każdym z nich. Zostaną one posegregowane od najmniejszej do największej, dzięki czemu z łatwością wybierzemy najtańsza i najlepsza dla nas ofertę, bez potrzeby składania kilkunastu wniosków. A warto wiedzieć, że składając każdy kolejny wniosek o udzielenie kredytu obniżamy naszą zdolność kredytową. Dzieje się tak dlatego, ze banki każdorazowo sprawdzają naszą historię kredytową w BIK. Każdy takie sprawdzenie w ocenie algorytmu oznacza, że coraz bardziej chcemy się zadłużać co może wskazywać na pogorszenie się naszej sytuacji finansowej i co za tym idzie obniżenie zdolności. Dlatego zanim wyślemy wniosek kredytowy w danym banku warto jest porównać wszystkie oferty i wnioskować tylko w banku z najlepszą ofertą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here