w jakim banku konto

Zakładanie konta to czynność niezwykle prosta, którą z powodzeniem możemy wykonać bez wychodzenia z domu. Wystarczy dostęp do internetu i chwila cierpliwości. Problemy pojawiają się kiedy nie wiemy, z w jakim banku konto warto założyć. Dla osób słabo orientujących się w meandrach finansów może to być spory problem. Jednak wystarczy poświecić trochę czasu i poszukać w internecie poradników, które wyjaśnią nam na co należy zwracać uwagę przy zakładaniu konta w banku. Istnieje kilka podstawowych kryteriów, które pozwolą nam dokonać wyboru a wszystkie sprowadzają się do tego na ile bank uszczupli nasz portfel. Czy bank oferuje darmowe konto? Czy pobiera opłatę za pobieranie gotówki z bankomatu? A może narzuca opłatę za kartę? To przykładowe pytania jakie musimy sobie zadać przy wyborze najlepszej oferty.

Pierwsze kryterium – cena. W jakim banku konto?

Jeszcze parę lat temu darmowe prowadzenie konta było praktycznie standardem. Lata kryzysu na tyle jednak dotknęły banki, że te w poszukiwaniu dodatkowych zysków zaczęły drenować kieszenie swoich klientów. Obecnie bywa z tym rożnie, dlatego warto poszukać banku, które nie będzie od nas pobierał opłat za założenie i prowadzenie konta. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy bank nie będzie chciał wyrównywać sobie strać w postaci innych narzuconych nam opłat.

Opłata za kartę

Banki niestety często narzucają comiesięczną opłatę za korzystanie z karty debetowej. Zdarza się, że jej wysokość uzależniona jest od ilości wykonanych transakcji bezgotówkowych – przy określonej ich ilości opłata za kartę może być nawet całkowicie zniwelowana.

Wypłaty z bankomatów

Kiedy banki już narzuciły opłaty za prowadzenie konta i korzystanie z karty podczas transakcji bezgotówkowych znalazło również sposób aby wycisnąć również opłatę za pobieranie gotówki z bankomatu. Zazwyczaj – w zależności od tego w jakim banku konto mamy założone – dysponujemy określonym limitem miesięcznym na wypłaty gotówki z bankomatu, po przekroczeniu którego narzucana jest opłata. Może ona sięgać nawet kilku złotych za każde podjęcie pieniędzy z bankomatu. Utrudnienie to można w łatwy sposób obejść korzystając z systemu BLIK. Jeśli jednak cenicie sobie wygodę korzystania z karty i często również chcecie wybierać gotówkę z bankomatu, warto abyście poszukali takiej oferty banku, która nie przewiduje opłaty za tego typu usługę.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

To instytucja dzięki, której nasze pieniądze ulokowane w bankach są w pełni bezpieczne. O ile bank jest objęty działaniem takiego funduszu. Swego czasu głośno było o aferze w SKOK-ach, które takich gwarancji nie miały. Ich klienci z pewnością stracili sporo nerwów. Warto zwrócić uwagę na to czy bank, w którym chcemy założyć konto objęty jest działaniem takiego funduszu. Wówczas w przypadku upadłości banku mamy gwarancję bezpieczeństwa dla naszych pieniędzy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPromocje bankowe
Następny artykułBiznes w domu

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here