Jak wypełnić PIT-38

Wiele osób nigdy nie słyszało o czymś takim jak PIT-38. Nie ma w tym nic dziwnego. Zdecydowanie popularniejsze są formularze o innych numerach. PIT-38 należy złożyć do Urzędu Skarbowego w ściśle określonych prawem sytuacjach. Jakich?

Kto składa PIT-38?

Zeznanie mają obowiązek złożyć osoby, które osiągnęły przychody na przykład pochodzące ze sprzedaży papierów wartościowych albo pożyczonych papierów wartościowych, to znaczy takich, które nie były własnością sprzedającego. Inaczej nazywa się to sprzedażą krótką. Zeznanie składają też osoby, które uzyskały przychody, bo odpłatnie zbyły udziały w spółkach bądź udziały w spółdzielni. W takiej samej sytuacji znajdują się osoby, które sprzedały pochodne instrumentów finansowych – na nich też ciąży obowiązek złożenia omawianego zeznania. Ostatnia sytuacja wymieniona w przepisach, które obliguje podatnika do złożenia zeznania PIT-38, to osiągnięcie przychodów, których źródłem było objęcie udziałów w spółkach bądź wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny pod inną postacią niż przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowana część.

Kwestie formalne

Zawsze należy pamiętać o terminie złożenia do Urzędu Skarbowego zeznań rocznych PIT. W przypadku omawianego PITu-38 ten termin to 30 kwietnia danego roku, za poprzedni rok. Zdecydowanie warto pamiętać, aby do Urzędu składać zeznania na aktualnych drukach. Numer druku znajdziemy po prawej stronie, na dole formularza. Aktualne druki zawsze znajdziemy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Bardzo częstym błędem, a raczej niedopatrzeniem ze strony podatników składających formularze w wersji papierowej, jest brak podpisu. Dlatego przed wysyłką dokumentów w wersji papierowej, należy szczególnie zwrócić na to uwagę.

Poprawne wypełnienie formularza

Wypełnienie formularza PIT w prawidłowy sposób ma kluczowe znaczenie. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości warto zapytać o radę na przykład zaufanego księgowego albo zadzwonić na Krajową Informację Podatkową, gdzie czuwają eksperci gotowi udzielić wszelkich informacji. Skąd pozyskać dane do PITu-38? Ich źródłem najpewniej będzie PIT-8C, który dostarczony będzie przez biuro maklerskie, które obsługuje rachunek inwestycyjny podatnika. Poprawność danych zawartych w PIT-8C zawsze należy dokładnie sprawdzić. Jest to obowiązek podatnika. Tak samo należy przeanalizować PITy dostarczone przez pracodawcę jak też takie, które tworzy nasz księgowy bądź biuro rachunkowe, w przypadku prowadzenia własnej działalności. To podatnik odpowiada przed Urzędem za złożony PIT dotyczący jego rocznych dochodów.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here