Jak zapewnić bezpieczeństwo w organizacji?

Każde przedsiębiorstwo poza dbałością o zyski musi też zapewniać bezpieczeństwo swoim pracownikom, a także klientom, który kupują ich produkty i usługi. Zapobieganie zagrożeniom to bardzo szerokie zagadnienie, które może obejmować różne działania zależenie od wielkości, lokalizacji oraz branży, w której działa przedsiębiorstwo. Poniżej prezentuję kilka systemów, które pomagają w utrzymaniu bezpieczeństwa.

Podstawy bezpieczeństwa

Niezależnie od branży, której specjalizuje się firma konieczne jest działanie zgodne z zasadami BHP. Aby zapewnić sprawne zarządzanie tymi obszarami warto wdrożyć certyfikowane systemy np. ISO 45001. Zasady tej normy mają na celu przede wszystkim ograniczenie liczby wypadków oraz zgonów, które mają miejsce w zakładach pracy. Po implementacji systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną konieczne jest regularna jego kontrola przez audytora wiodącego BHP. Jest to osoba, która jako niezależny ekspert sprawdza, czy norma została prawidłowo wdrożona. Audytor wiodący BHP ma wiedzę z zakresu samej normy oraz przepisów prawnych. Dzięki wynikom audytu organizacja może wprowadzić działania korygujące i ciągle podwyższać poziom bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo informacji

W dzisiejszych czasach bardzo ważną rolę odgrywa także bezpieczeństwo informacji. Aby ograniczyć zagrożenia w tym zakresie warto wdrożyć system ISO 27001. Dzięki niemu w organizacji wprowadza się działania, które minimalizują ryzyko utraty, nieuprawnionego użycia lub wycieku danych. Co ważne, zasady tej normy obejmują zarówno informacje przechowywane w formie fizycznych dokumentów, jak i zapisanych w formie cyfrowej. Warto też tutaj zaznaczyć, że dla zapewnienia ochrony na dobry poziomie konieczny jest stały nadzór nad systemem oraz jego weryfikacja w związku z nieustannymi zmianami technologicznymi.

Rozwiązania sektorowe

Działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa muszą być też dopasowane do rodzaju działalności. Przykładowo w przypadku dużych zakładów produkcyjnych konieczne jest zapewnienie zgodności z wymogami dyrektywy maszynowej, czy dyrektywą ATEX. Natomiast w firmach zajmujących się produkcją i obrotem żywnością należy wdrożyć system HACCP, czyli analizę zagrożeń i krytyczne punkty kontroli.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here