koncesja

Rejestracja firmy w obecnych czasach jest bardzo prosta. Kiedy chcemy założyć jednoosobową działalność nie musimy nawet wychodzić z domu. Jednak rejestracja działalności, a jej prowadzenie, to dwie inne sprawy. Nie każdą działalność gospodarczą w naszym kraju możemy prowadzić swobodnie. W niektórych przypadkach potrzebna jest zgoda od państwa. Taka zgoda jest to koncesja. Jest ona najbardziej rygorystycznym pozwoleniem, które dotyczy przedsięwzięć, które mają szczególne znaczenie dla interesu obywateli lub bezpieczeństwa Polski. Jesteście ciekawi jak ją zdobyć? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/koncesja/ 

Czym jest koncesja i jak ją zdobyć?

Zgodnie z zasadami prawa koncesja jest to wymóg, który dotyczy  rodzajów aktywności gospodarczej, której nie można wykonywać jako działalności wolnej.

Działalność wolna jest to taka firma, która prowadzona jest na podstawie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Koncesja wydawana jest w formie decyzji administracyjnej. Urzędnicy – wydają ją po prawidłowym przeprowadzeniu postępowania administracyjnego.

Koncesja nie jest przyznawana każdemu automatycznie. Urząd może jej udzielić lub odmówić jej wydawania. Inne opcje to np ograniczenie zakresu koncesji, która wcześniej zostałą udzielona.

Koncesja – dla kogo?

Prawo do koncesji ma każdy przedsiębiorca, jednak obowiązkiem urzędników jest sprawdzenie podczas postępowania administracyjnego czy zgłaszana firma spełnia wszystkie warunki wykonywania działalności objętej koncesją. Musi też ocenić czy pracodawca daje gwarancję wykonywania jej zgodnie z zasadami prawa.

WAŻNE! Koncesja nie jest przyznawana na zawsze. Możesz spodziewać się kontroli, podczas której może ona zostać odebrana.

Kontrolerzy sprawdzą w takim przypadku, czy przedsiębiorca prowadzi działalność zgodnie z treścią i warunkami koncesji. 

Kiedy wynik kontroli jest negatywny, koncesja może zostać cofnięta lub jej zakres będzie zmieniony. W sytuacji zagrożenia obronności lub bezpieczeństwa państwa organ koncesyjny ma prawo do czasowego wstrzymania udzielania wcześniejszej koncesji.

Zobacz też: http://moj-milion.pl/nowe-przepisy-vat-2020/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here