kredyt 15 tys

Stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej utrzymują się ostatnio na dosyć niskim poziomie. Dzięki temu kredyty gotówkowe oferowane przez banki w Polsce znacznie staniały i klienci coraz chętniej po nie sięgają. Rocznie portfel zadłużenia Polaków zwiększa się o około 30 miliardów złotych przekraczając już łącznie 600 miliardów. Zdecydowaną większość tego zadłużenia stanowią stosunkowo niewielkie kredyty konsumenckie przeznaczane na codzienne wydatki, naprawę samochodu czy kupno sprzętu RTV/AGD. Sprawdźmy, w którym banku opłaca się zaciągnąć kredyt na 15 tys złotych, a których ofert lepiej unikać.

Co składa się na łączny koszt kredytu?

Co składa się na łączny koszt kredytu?Zanim zaczniemy poszukiwania optymalnej oferty wyjaśnijmy co składa się na łączny koszt każdego kredytu gotówkowego. Wyraża się on w wartości RRSO czyli rocznej rzeczywistej stopie oprocentowania. Dzięki niej jesteśmy w stanie realnie porównać oferty wszystkich banków bez żmudnych obliczeń. Na RRSO składa się przede wszystkim marża banku, a więc jego zarobek. Oprócz tego dochodzi składka WIBOR, czyli stawka po jakiej banki pożyczają sobie pieniądze. Jest ona ustalana na podstawie stawek procentowych Rady Polityki Pieniężnej i wpływa na wysokość raty podczas spłaty kredytu. Dlatego każde kolejne raty mogą się nieco różnić wysokością. Oprócz tego do kosztów kredytu musimy doliczyć prowizję za jego udzielenie. Niektóre banki wprawdzie rezygnują w promocyjnych ofertach z pobierania tej opłaty lecz rekompensują to sobie wyższym oprocentowaniem i w końcowym rozrachunku nie ma to znaczenia.

Kredyt 15 tys – Jakie warunki są potrzebne aby go uzyskać?

Kwota piętnastu tysięcy złotych to już dosyć spora suma. Mając zbyt niskie dochody możemy mieć problem z uzyskaniem takiej sumy w tradycyjnym banku. Aby bez kłopotu otrzymać taką kwotę powinniśmy wykazywać średnio ok. 3000 zł netto miesięcznie dochodu. Najlepiej jeśli będziemy go uzyskiwać z tytułu umowy o pracę. Jeszcze lepiej gdy będzie to umowa na czas nieokreślony. Mając takie dochody i niezbyt duże aktualne zobowiązania kredytowe możemy starać się o kredyt w wysokości 15 tys. złotych. Niezbędna jest również pozytywna weryfikacja naszej przeszłości kredytowej w BIK. Jeśli mieliśmy kiedykolwiek jakieś problemy z terminową spłatą raty kredytowej to informacja taka została odnotowana w bazie danych Biura Informacji Kredytowej i bank z pewnością się z nią zapozna podczas wydawania decyzji kredytowej. Może być ona z tego powodu niestety negatywna. Jest i na to sposób o czym wspomnimy na koniec tego artykułu.

Kredyt 15 tys – Ile będzie wynosiła rata?

Rata kredytu zależy oczywiście od wysokości RRSO w danej ofercie ale także od długości okresu spłaty. Wiadomo, że im dłużej zamierzamy spłacać kredyt tym większy będzie jego koszt. Miesięczna rata będzie co prawda niższa, lecz w końcowym rozrachunku oddamy bankowi więcej pieniędzy. Prześledźmy trzy różne warianty kredytu: 12 rat, 24 raty oraz 120 rat.

Kredyt 15 tys na 12 rat

Obecnie można znaleźć promocyjną ofertę z RRSO wynoszącym niecałe 10% w skali roku. Dzięki niej pożyczając 15 tys złotych na okres 12 miesięcy bankowi oddamy niecałe 800 zł więcej. Jest to dość ciekawa propozycja zważając na to, że oferty nie objęte promocją posiadają RRSO opiewające na 19 – 37% i w ich przypadku do banku oddamy 16500 lub nawet 17700 złotych. W najlepszej dostępnej opcji miesięczna rata wyniesie nas 1300 złotych. W najgorszej – prawie 1500.

Kredyt 15 tys na 24 raty

W przypadku gdy podwoimy okres spłaty do dwóch lat czyli na 24 miesiące, to rata spadnie do poziomu 700 zł. Do banku będziemy musieli jednak oddać 16,5 tys. W najdroższej dostępnej ofercie RRSO wyniesie aż 20%. W tym przypadku rata prawie dobije do granicy 800 zł, a łączna suma do spłaty przekroczy 18 000 złotych.

Kredyt 15 tys na 120 rat

Niektóre banki oferują również opcję spłaty w ciągu aż 10 lat. Co prawda w takim przypadku kusi wysokość raty, która w najtańszej opcji wyniesie nas jedynie 180 zł. Jednak należy pamiętać, że pożyczając 15000 bankowi oddamy aż 22000 złotych! Niezbyt ciekawa perspektywa. Co więcej, w najdroższej możliwej konfiguracji oddamy do banku aż 25000 zł przy miesięcznej racie wynoszącej ponad 200 zł.

Co zrobić jeśli bank nam odmówi?

Co zrobić jeśli bank nam odmówi?Jeśli spotkamy się z odmowna decyzją banku zawsze możemy spróbować uzyskać pożyczkę w jednym z parabanków. Wprawdzie 15000 zł to dość duża kwota i nie każda firma zdecyduje się nam pożyczyć tyle pieniędzy jeśli mamy negatywna historię w BIK, jednakże próbować zawsze warto. Wykazując odpowiednio wysokie dochody może nam się uda uzyskać taką sumę. Niestety musimy liczyć się z tym, że RRSO a co za tym idzie miesięczna rata będzie o wiele wyższa niż w przypadku kredytu bankowego w takiej samej wysokości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here