Najczęściej popełniane błędy w korekcie PIT

Korekta PIT z założenia służy do poprawienia pomyłek, we wcześniej błędnie złożonej deklaracji podatkowej PIT. Jednak niestety zdarza się, że podatnicy składając korektę popełniają często te same lub kolejne błędy. Warto więc znać chociaż najważniejsze zasady rządzące tym dokumentem oraz zaczerpnąć wiedzy na temat najczęściej popełnianych błędów.

Korekta pit 2017 – dlaczego i w jakim terminie?

Pierwsze zasadnicze pytanie, które powinniśmy zadać, to cel złożenia druków księgowych. Jak większość podatników wie, korekta zeznania podatkowego pit za 2017 rok składana jest na takim samym druku formularza podatkowego, jak pierwotnie złożone zeznanie. To właśnie cel złożenia dokumentu odróżnia pity 2017, od korekt tych pitów. Cel zaznacza się odpowiednio (w tym przypadku „korekta zeznania”) na indywidualnym formularzu lub w specjalnym programie to wypełniania e-PITy.

Korektę należy złożyć niezwłocznie po uzyskaniu informacji o popełnionych błędach. Podatnik może to zrobić praktycznie w każdym czasie, pod warunkiem, że nie zostały spełnione przesłanki negatywne. W uproszczeniu chodzi o sytuacje, w których to orany podatkowe wszczęły już postpowanie lub kontrolę w tym zakresie. Wtedy podatnik nie może już korygować swoich PIT.

Czas potrzebny na wypełnienie PIT

W przypadku zauważenia błędów w rocznym zeznaniu podatkowym pit 2017, podatnik najczęściej zaczyna się denerwować. Zdając sobie sprawę z potencjalnie negatywnych konsekwencji prawnych, podatkowych i finansowych, stara się jak najszybciej poprawić swoje niedociągnięcia. Tutaj jednak należy pamiętać, że w każdym przypadku na pracę nad oficjalnym dokumentem dotyczącym podatków należy poświęcić odpowiednią ilość czasu. Charakterystyka korekty pit 2017 polega na tym, że cały formularz należy wypełnić poprawnie, od początku do końca. Nie wystarczy więc wprowadzenie nowych, zmienianych danych. W praktyce okazuje się, że podatnik musi wypełnić znów cały PIT. W tych okolicznościach bardzo często pojawiają się tak zwane błędy wtórne.

Błędy wtórne w korekcie PIT

Błędy wtórne wynikają najczęściej z braku rzetelnej pracy nad dokumentem podatkowym. Podatnik skupia się na poprawieniu błędów, zaś resztę informacji (traktowanych jako prawidłowe) przepisuje bez zastanowienia z poprzedniej deklaracji. W tym miejscu pojawia się potencjalne ryzyko popełnienia wielu nowych pomyłek. Po pierwsze, są to błędy w przepisywaniu danych, po drugie – braki i zapominanie o wypełnieniu niektórych elementów formularza oraz po trzecie brak – odpowiedniej aktualizacji informacji na dzień składania korekty pit.

Podsumowanie i rekomendacje

W każdym przypadku warto rekomendować podatnikom zarezerwowanie odpowiedniej ilości czasu, na w miarę możliwości spokojną oraz rzetelną pracę nad PIT, czy korektą PIT. Pomimo popełnionych błędów i chęci ich poprawienia, podatnik nie jest zwolniony z zapewnienia dokumentowi niezbędnych elementów oraz treści. Ponadto, warto również pamiętać, że jeżeli zapłacone do tej pory zobowiązania podatkowe były zbyt niskie, należy wraz z korektą deklaracji pit za 2017 rok uzupełnić płatność podatku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here