Każde przedsiębiorstwo dąży do tego, aby minimalizować koszty i jednocześnie zwiększać zyski oraz zakres oddziaływania. Mając to na względzie zazwyczaj sprawdzamy każde narzędzie, które wydaje się wartościowe i może pomóc nam osiągnąć cel. W przypadku zagadnienia, jakim jest kalkulacja kosztów produkcji, takim narzędziem jest system klasy ERP. Czy warto w niego zainwestować?
ERP – jak to działa?
Enterprise Resource Planning to rodzaj oprogramowania, które służy do weryfikowania i planowania kosztów procesów produkcyjnych. System tej klasy posiada wiele narzędzi, dzięki którym zadanie to staje się dużo łatwiejsze i zajmuje mniej czasu. ERP nie tylko zbiera, ale także segreguje i prezentuje dane mające istotny wpływ na ustalanie harmonogramu. Do takich danych zaliczamy np. ilość niezbędnych surowców, rozplanowanie działania maszyn czy prognozy sprzedaży po wyprodukowaniu danego przedmiotu.
Czy kalkulacja kosztów ma znaczenie?
Planowanie kosztów produkcji stawia naszą firmę o krok przed konkurencją, która nie ma tego nawyku. Dzięki harmonogramowi łatwiej jest uniknąć problemów z wyrobieniem się przed deadlinem, zalegającymi na magazynie półproduktami i surowcami, czy w końcu z niedostępnością potrzebnych maszyn i pracowników. Kalkulacja kosztów pozwala nie tylko na dobre zorganizowanie produkcji i późniejszej dystrybucji, ale także pozwala nam oszczędzić pieniądze, które wydalibyśmy na niepotrzebne do stworzenia produktu rzeczy, jak np. nadwyżka surowców. ERP oszczędza także nasz czas, ponieważ dzięki jasnej i przejrzystej prezentacji danych nie musimy sami tworzyć zestawień i tabel, a jednocześnie możemy udostępnić wyniki wszystkim zainteresowanym, co pozwala szybciej oszacować i rozpocząć produkcję. Firmy produkcyjne od zawsze walczą z opracowaniem jak najlepszego sposobu na zaplanowanie produkcji. Współczesne, szybkie i wielofunkcyjne rozwiązanie, jakim jest oprogramowanie klasy ERP, wychodzi im na przeciw, zdecydowanie ułatwiając działanie, a także zachowując dane, które ułatwią planowanie przy okazji kolejnych zleceń produkcyjnych.