Audyt prawny

Audyt prawny to w dużym uproszczeniu weryfikacja dokumentacji firmy, mająca na celu sprawdzenie, czy wszystko prowadzone jest zgodnie z obowiązującym prawem. Zlecenie wykonania audytu może być jednorazowe lub cykliczne. Wiedza uzyskana wskutek przeprowadzonego audytu prawnego ma zapewnić bezpieczeństwo oraz potwierdzić rzetelność lub wskazać elementy, które wymagają korekty.

Co to jest audyt prawny? 

Zlecenie zewnętrznej firmie audytu prawnego przede wszystkim polega na sprawdzeniu dokumentów wystawianych przez przedsiębiorstwo, które mają skutek prawny. A zatem analizie poddawana są umowy cywilnoprawne, uprawnienia, zezwolenia czy koncesje. W razie konieczności przedstawione zostają również propozycje wdrożenia nowych rozwiązań bądź też sposoby ulepszenia obecnych. Przy czym należy podkreślić, że zmiany nie powinny być zbyt duże, a raczej bazujące na stosowanych już metodach działania. Przedsiębiorca ma wpływ na to, czy audytem ma zostać objęta dokumentacja z całej działalności firmy czy tylko z jej konkretnej części. W przypadku całości, analiza jest o wiele szersza i obejmuje między innymi ochronę przed działaniami nieuczciwej konkurencji. Przeprowadzeniem audytu prawnego zajmuje się adwokat. Prawo pracy i jego analiza wymaga od adwokata szczególnej skrupulatności i doskonałej wiedzy w tym zakresie.

Jakie są korzyści z wykonania audytu prawnego? 

Audyt prawny warto wykonać nie tylko wtedy, kiedy zmienia się kierownictwo firmy czy spodziewana jest kontrola państwowa. Wiedza jaką zdobywamy po jego przeprowadzeniu sprawia, że jest on zasadny nawet jeśli nie mamy w planach żadnych zmian, takich jak rozwój firmy czy dokonanie przekształcenia. Podstawową korzyścią audytu jest dokładna ocena dotychczasowych działań oraz ochrona prawna. Ponadto możemy poznać zagrożenia, dotyczące określonych działań, jak również otrzymanie informacji odnośnie tego, jakie rozwiązania warto wdrożyć, żeby zwiększyć efektywność przedsiębiorstwa. 

Podsumowując audyt prawny polega na analizie całości lub części dokumentów prawnych związanych z działalnością, co pozwala dowiedzieć się, czy wszystkie działania są zgodne z przepisami. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here