Do czego służą kotwy, kołki i śruby

W sklepach budowlanych można znaleźć różnego rodzaju kotwy, śruby i kołki, które mają różnorodne zastosowanie. Każdy miał zapewne do czynienia z małym remontem lub naprawą jakiegoś urządzenia, w którym trzeba było coś odkręcić, dokręcić lub wymienić na nowe.

Śruby, kołki, kotwy, nity zrywalne i złącza ciesielskie

Wybór śrub, kołków czy kotew jest bardzo duży i ciężko jest czasami się zdecydować, które z nich będą najlepsze. Na pewno należy w pierwszej kolejności uwzględnić to, jakie materiały będą używane. Inne śruby są niezbędne do drewna, a innych używa się do betonu czy cegieł. Oczywiście są też dostępne elementy złączne uniwersalne, które powinny znaleźć się w każdym domu czy w zakładzie. Kolejnym aspektem jest znalezienie śrub, czy kołków, które będą miały odpowiednią długość czy rozmiar. Jeśli na ścianie ma być powieszone bardzo ciężkie lustro, to oczywiście wkręty muszą być dobrane też pod względem obciążenia.

Kiedy niezbędne są kotwy, śruby i kołki?

Jednym z rodzajów elementów złącznych są kotwy, które dzielą się na mechaniczne i chemiczne. Jest to rodzaj śrub lub łączników, które są wykonane w całości ze stali, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe, a konstrukcja i łączenie trwałe. Popularnym łącznikiem są też śruby, które występują pod różnymi postaciami. Jedne są krótkie, a inne bardzo długie do łączenia bardzo dużych lub ciężkich elementów elementów. Producenci oferują szeroką gamę różnego rodzaju śrub, które przydadzą się podczas budowy domu, remontu czy produkcji urządzeń i maszyn. Nie zawsze jednak śruby będą najlepszym rozwiązaniem do łączenia czy przytwierdzenia jakiegoś przedmiotu do ściany, czy podłogi. W takim wypadku lepiej jest użyć wkrętów i kołków. Kołki wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego, które jest oczywiście niezwykle trwałe.

Szukasz elementów mocujących do fotowoltaiki? Sprawdź ofertę dostępną na mafot.com

Zastosowanie elementów złącznych w praktyce

W przemyśle budowniczym, motoryzacyjnym czy elektrycznym nie można się obejść bez różnego rodzaju elementów złącznych. Nie ma możliwości, by powstały zestawy mebli do kuchni czy meble wypoczynkowe bez konieczności użycia śrub, czy wkrętów. W branży motoryzacyjnej i elektronicznej używa się też nitów zrywalnych, które wytrzymują bardzo duże obciążenia. Okna, drzwi, konstrukcje drewniane i metalowe, sprzęty budowlane, części do maszyn i urządzeń – w tych wszystkich produktach stosuje się elementy złączne. Ich zadaniem jest nie tylko połączenie dwóch oddzielnych elementów, ale czasami też mają one ochronne zadanie. Podkładki mogą przykładowo chronić miejsca przed uszkodzeniami mechanicznymi. A takie mogą się pojawić przy częstym użytkowaniu.

Artykuł został opracowany przy udziale specjalistów z firmy Stalmut.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here