Fotowoltaika piła

Wciąż wzrastające ceny prądu oraz ogrzewania, a także dbałość o bezpieczeństwo środowiska sprawiło, że fotowoltaika Piła staje się coraz bardziej popularna. Dzięki niej generuje się czystą energię i można się uniezależnić od cen prądu. Wprawdzie początkowa inwestycja w fotowoltaikę jest niemała, jednak dzięki skorzystaniu z dotacji można szybko osiągnąć zwrot. Warto wiedzieć, na jakie dofinansowanie na fotowoltaikę można liczyć w 2022 roku. 

Jakie dotacje na fotowoltaikę w 2022 roku?

Od jakiegoś czasu pojawiają się zapowiedzi dotyczące dość istotnych zmian związanych z dofinansowaniem do fotowoltaiki. Największa z nich dotyczy programu Mój Prąd. Jego kolejna edycja zakłada, że wysokość dotacji będzie zależała od zakresu przeprowadzonych prac. 

Zmiany dotyczyły także równie popularnego programu „Czyste powietrze”, będą nadal obowiązywać wyższe progi dochodowe wprowadzone w 2021 roku, które uprawniają do otrzymania nawet 5000 zł. Dla jednoosobowych gospodarstw limit pozwalający na skorzystanie z dofinansowania będzie wynosił 2 189 zł, natomiast w gospodarstwach wieloosobowych będzie to 1 564 zł na osobę. 

Zmiany w innych programach mogą się pojawiać w trakcie 2022 roku. 

Dofinansowania do fotowoltaiki w 2022 roku – co warto wiedzieć?

Chociaż liczba osób zainteresowanych fotowoltaiką wciąż wzrasta to i nadal należy podejmować różne działania, aby zachęcić inwestorów. Dlatego też w 2022 roku dofinansowania będą przeznaczone dla:

  • gospodarstw domowych,
  • działalności gospodarczych, 
  • kościołów i związków wyznaniowych, 
  • spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, 
  • spółek komunalnych. 

Wszystko zależy od tego, z jakiego programu dany inwestor chce skorzystać, ponieważ poszczególne możliwości są skierowane do konkretnych odbiorców. 

Możliwe formy wsparcia

Dotacje i wsparcie finansowe dotyczące fotowoltaiki obejmują następujące możliwości:

  • bezzwrotna dotacja – m.in. Mój prąd, Czyste Powietrze, Agroenergia, 
  • preferencyjne pożyczki – oprocentowane pożyczki, które wyróżniają się zwykle o wiele niższym kosztem niż kredyty udzielane na zwyczajnych warunkach, czasem możliwe jest umorzenie pożyczki.

 Popularne dotacje na fotowoltaikę w 2022 roku

Oprócz wspomnianych już programów Mój Prąd i Czyste Powietrze, warto wymienić jeszcze kilka możliwości jak np.:

  1. Stop smog – dofinansowanie przeznaczone dla osób fizycznych, ubogich elektrycznie, które zamieszkują gminy dotyczące uchwały antysmogowej, polega ono na redukowanie do 79% kosztów inwestycji, 
  2. Agroenergia – dotacja sięgająca 13 – 20% kosztów, przeznaczona dla rolników, 
  3. Energia Plus – pożyczka pokrywająca do 80% kosztów lub dotacja do 50% kosztów, przeznaczona dla przedsiębiorstw. 

W 2022 roku dostępne będą wszystkie programy ogólnopolskie, które wspierają inwestycje w odnawialne źródła energii. Ponadto warto też zwrócić uwagę na programy regionalne jak np. EKO – KLIMAT Woda, powietrze, ziemia woj. kujawsko – pomorskie, dotacja warszawska woj. mazowieckie i wiele innych. 

Lista dotacji może się zmieniać w trakcie roku, dlatego warto na bieżąco śledzić pojawiające się projekty i wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie, dzięki któremu inwestycja w panele fotowoltaiczne nie będzie taka wysoka. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here