Niszczarki papieru należą do podstawowego wyposażenia w prawie każdym szanującym się biurze. Są one używane głównie do niszczenia raportów i dokumentów, które zawierają informacje poufne. Takie dokumenty mogą zawierać informacje o pracownikach, dane finansowe firmy, plany firmy lub jakieś inne newralgiczne dane. Zadaniem niszczarki kobra jest takie pozbycie się delikatnych dokumentów, by nie można było odczytać żadnych danych na nich zawartych. A sytuacji, w których trzeba zniszczyć jakieś dokumenty, jest w przeciętnej firmie lub biurze całkiem sporo.

Jeśli firma nie będzie przechowywać danych w aktach, ma dodatkowe i zbędne kopie lub po prostu nie jest już zobowiązana do przechowywania konkretnych dokumentów, to zwykle będzie je po prostu wyrzucać. Jeśli jednak dokumenty zawierają poufne informacje na ich temat, których może użyć ktoś inny, takie jak numery telefonów albo inne newralgiczne dane, będą chciały sprawić, by papiery stały się nieczytelne. Takim firmom przychodzą w sukurs niszczarki kobra. Tną papier na małe kawałki, które stają się prawie niemożliwe do ponownego złożenia. Tym samym informacje stają się nieczytelne, a więc bezpiecznie „znikają”.

Mechanika

Niszczarki mają metalowe klocki z ostrymi krawędziami wewnątrz. Czasami są to nawet ostrza, które są umieszczone blisko siebie i przesuwają się do przodu i do tyłu. Gdy urządzenie jest włączone, można mu podać kawałek papieru od góry. Metal chwyta papier i ciągnie go przez rozdrabniacz, tnąc go na tak małe kawałeczki, jak tylko się da. Papier wychodzi na drugim końcu w postaci przypominającej makaron.

W niektórych droższych modelach niszczarek kobra dodawane jest kolejne ostrze, które montowane jest na dnie zbiornika z pociętym papierem. Jego zadaniem jest zbieranie pasków pociętych przez główne ostrza i dodatkowe ich przemielenie. To rozwiązanie powoduje, że zniszczony papier nie przypomina już nawet cienkiego makaronu, ale raczej konfetti. Tak rozdrobnionych dokumentów absolutnie nie da się już odczytać.

Pojemnik na mielonkę

Większość niszczarek kobra ma pojemnik, który chwyta pocięty papier, który wychodzi z drugiego końca. Jeśli specjalnego pojemnika nie ma, to zazwyczaj są one budowane tak, aby można je było umieścić na koszu na śmieci, który będzie następnie zbierał odpady.

Dobrym pomysłem jest wyściełanie tego pojemnika workiem na śmieci, co znacznie ułatwi proces jego opróżniania. Maleńkie kawałki papieru „lubią” bowiem przyczepiać się do pojemnika i czasami dość trudno je usunąć. Worek na śmieci usuwa ten problem.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here