Jak rozliczyć PIT-37

Podatnicy, którzy w ciągu roku uzyskiwali dochody rozliczane przez płatników, zobowiązani są złożyć deklarację PIT-37. Oto kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym porządzenie zeznania podatkowego będzie o wiele prostsze.

Jak złożyć deklarację?

Istnieje kilka sposobów na to, aby złożyć deklarację Pit-37. Możemy zrobić to osobiście, składając zeznanie w formie papierowej we właściwym urzędzie skarbowym. Niemniej jednak podatnicy najchętniej rozliczają się z fiskusem przez internet. Mogą oni skorzystać z dedykowanych programów do rozliczania PIT, bądź usługi Twój e-pit, która od 2022 roku dostępna będzie w e-Urzędzie Skarbowym. Bez względu na to, w jaki sposób zdecydujemy się złożyć zeznanie, musimy trzymać się ustawowego terminu, jakim jest 30 kwietnia. W 2022 mamy jednak czas aż do 2 maja, gdyż termin podatkowy przypada w tymże roku w sobotę.

Rozliczenie wspólne

PIT-37 możemy rozliczyć wspólnie z małżonkiem, bądź jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W pierwszym przypadku mamy prawo do wspólnego rozliczenia, jeśli przez cały rok podatkowy pozostajemy w związku małżeńskim. Co więcej, nie mogą rozliczać się wspólnie małżonkowie, pomiędzy którymi zawarta została umowa majątkowa, czyli tak zwana intercyza. Podatnik, który samotnie wychowuje dziecko, może rozliczyć się wspólnie z nim, nawet jeśli podopieczny w roku podatkowym nie osiągnął żadnych dochodów. Dzięki temu rodzic lub opiekun dziecka zyskuje możliwość skorzystania z podwójnej kwoty wolnej od podatku.

Jakie dochody uwzględnić w PIT-37?

Podatnicy często zastanawiają się, jakie właściwie dochody powinni oni uwzględnić w deklaracji rocznej PIT-37? Otóż jest ona przeznaczona dla podatników, którzy osiągają dochody rozliczane przez płatników. Z deklaracji korzystają więc osoby, które uzyskują dochody:

 • na podstawie umowy o pracę,
 • na podstawie umów cywilnoprawnych,
 • z emerytur i rent,
 • z pracy przy zbiorach,
 • na podstawie umów aktywizacyjnych.

Nie ma tutaj znaczenia, czy podatnik uzyskuje dochód z jednego źródła, czy też z kilku. Ważne, aby były one rozliczane za pośrednictwem płatnika. Osoba, która jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, nie rozlicza się za pomocą formularza PIT-37. Jeżeli zaś uzyskuje dochody z działalności opodatkowanej w inny sposób, to w deklaracji PIT-37 wykazuje tylko te dochody, które rozliczane były przez płatnika.

Ulgi podatkowe

Osoby rozliczające PIT-37 mają prawo do skorzystania z różnego typu ulg. Wśród nich wymienia się między innymi ulgę:

 • prorodzinną,
 • na internet,
 • rehabilitacyjną,
 • z tytułu przekazanych darowizn,
 • termomodernizacyjną,
 • z tytułu wpłat na IKZE.

Aby skorzystać z ulgi, należy posiadać dowód poniesienia kosztu (na przykład zakupu leków czy przekazania darowizny) – nie dotyczy to jedynie ulgi prorodzinnej, której wysokość uzależniona jest od ilości dzieci pozostających na utrzymaniu podatnika. Osoby, które rozliczają PIT-37, mogą również przekazać 1% podatku na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego – wystarczy tylko wpisać w deklarację jej numer KRS.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here