zniesienie współwłasności nieruchomości

Współwłasność budynku lub działki może być kłopotliwa. Zarządzanie współdzielonym obiektem niekiedy nie jest możliwe, dlatego współwłaściciele decydują się na zniesienie współwłasności nieruchomości. Zniesienie stanu lub rozwiązanie współwłasności wymaga sporządzenia umowy, czyli aktu notarialnego lub wejścia na drogę sądową.

Jak znosi się współwłasność?

Jedną z możliwości zniesienia współwłasności nieruchomości jest ustalenie jednego właściciela oraz spłata pozostałych współwłaścicieli. Można wspólnie ustalić rodzaj spłaty, jej wysokość oraz ilość rat, ale można też zrzec się współwłasności na rzecz jednej z osób. Stosowny dokument, czyli akt notarialny, jest prawomocny oraz zawiera wszystkie wspólne ustalenia.

Kiedy pomiędzy współwłaścicielami nie ma zgody lub znieść współwłasność chce tylko jedna osoba — zwykle rozstrzygnięcie sprawy odbywa się na drodze sądowej. Wniosek o zniesienie współwłasności nieruchomości może zostać złożone przez każdego współwłaściciela w dowolnym czasie.

Znoszenie współwłasności nieruchomości w sądzie

Niekiedy istnieje możliwość zniesienia współwłasności nieruchomości na drodze sprawiedliwego podziału. Może to być podział działki, budynków gospodarczych lub domu, często jednak budynku lub działki nie da się podzielić. Wtedy zachodzi konieczność spłaty nieruchomości przez jednego ze współwłaścicieli na rzecz pozostałych. Sąd ustala kwotę spłaty, biorąc pod uwagę wartość obiektu oraz brane są również pod uwagę koszty poniesione podczas zarządzania nieruchomością.

W przypadku, gdy żaden ze współwłaścicieli nie chce zostać jednym właścicielem nieruchomości, zachodzi konieczność sprzedaży obiektu. Wtedy trzeba skorzystać z usług biegłego, który wyceni nieruchomości. Gdy brak zgody co do sposobu zniesienia współwłasności nieruchomości — sąd zarządza zbycie nieruchomości na drodze licytacji. To najmniej korzystna droga, która zwykle jest ostatecznością.

Ile trwa i kosztuje zniesienie nieruchomości

Zniesienie współwłasności nieruchomości może być procesem długotrwałym, jeśli wejdzie się na drogę sądową. Koszty zależą od tego, czy współwłaściciele posiadają zgodny plan podziału nieruchomości. Jeśli taki projekt został wykonany i zaakceptowany przez wszystkich zainteresowanych — koszty są mniejsze. Skorzystanie z usług notariusza i stworzenie prawomocnego aktu notarialnego trwa zwykle krócej, ale koszt może być większy. Cena zależy od rodzaju i wielkości nieruchomości, która zostanie podzielona lub przepisana na jednego ze współwłaścicieli.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here