Jaki wybrać unit stomatologiczny?

Każdy rozpoczynający swoją karierę stomatologiczną lekarz, który zaczyna samodzielną praktykę bądź zakłada większy gabinet stomatologiczny wie, że elementami, bez których nie ma możliwości się obyć są unity stomatologiczne. To, że są one niezbędne nie ulega żadnej wątpliwości – unit, czyli odpowiedni fotel z niezbędnymi narzędziami i urządzeniami do wykonywania zabiegów dentystycznych to wyposażenie, które co prawda nierzadko mrozi krew w żyłach pacjentów, ale im jest lepiej przygotowane, pozwala na zmniejszenie dyskomfortu. Dobrze jest zatem mieć świadomość, w jaki sposób wybrać najlepszy spośród dostępnych unitów stomatologicznych, tak aby zachować balans pomiędzy ceną, a komfortem pacjenta.

Unity stomatologiczne – na co zwracać uwagę podczas ich wyboru?

Istnieje  6 nadrzędnych cech, na które trzeba zwracać uwagę wybierając unit spośród dostępnej na rynku, ogromnej ilości unitów stomatologicznych. Należy pamiętać, że sprzedawcy bardzo często zasypują stomatologów milionami informacji, powodując, że niekiedy zapomina się o najbardziej istotnych aspektach. Oczywiście kwestie techniczne, a więc wyposażenie, czyli końcówki i narzędzia zależą od stomatologa, ale nie wolno zapominać o samym pacjencie.

Unity stomatologiczne powinny być przede wszystkim ergonomiczne – to pierwsze i najważniejsze kryterium. Taki unit musi być ergonomiczny zarówno dla pacjenta, który powinien móc ułożyć się na nim wygodnie i nie czuć potrzeby poruszania się z powodu bólu pleców (na przykład), ale także dla samego stomatologa- końcu będzie się spędzać przy nim wiele godzin dziennie. Istotna jest więc pozycja podczas pracy – przed wyborem unitu stomatologicznego warto sprawdzić go samodzielnie. Kształt fotela, siedziska i podstawy dla lekarza oraz leżanki dla pacjenta ma duże znaczenie.

Wybierz niezawodny sprzęt

Podczas wyboru unitów stomatologicznych istotną rolę gra też niezawodność – sprzęt nie może mieć tendencji do psucia się, zacinania, musi być prosty w budowie i po prostu działać. Kolejna kwestia to serwis – dobra opieka serwisowa to podstawa niezawodności i dobrej współpracy z unitem. Nie bez znaczenia jest też sposób sterowania unitem i podzespołami – do wyboru mamy elektryczny i pneumatyczny. To już kwestia preferencji – mitem jest, że elektryczne unity stomatologiczne są bardziej awaryjne, natomiast prawdą jest, że w pneumatycznych wersjach starzeniu ulegają niektóre elementy eksploatacyjne, jak uszczelki czy gumy. Bardzo ważne jest również wykonanie z wysokiej jakości materiałów, które wpływa na odporność na eksploatację. Ostatnia kwestia, najbardziej i najmniej istotna to cena – nie można zakładać, że droższy unit będzie lepszy albo od razu nastawiać sie na tańszy. należy brać pod uwagę wszystkie wcześniejsze wytyczne i dopiero wtedy, po wyselekcjonowaniu kilku modeli brać pod uwagę cenę. Zawsze jednak najbardziej liczy się jakość.

[Głosów:6    Średnia:1.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here