Samozatrudnienie jest to nie lada wyzwanie dla każdego, a przede wszystkim dla osób które przyzwyczajone są do pracy na zasadzie umowy o pracę. Dobrze jest jednak wiedzieć co robić, a czego stanowczo unikać prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. Dużo osób uważa, że założenie takiej firmy jest pestką. Jednak cała ta łatwość potrafi być zdradliwa. Każdy może bowiem złożyć wniosek do ewidencji przedsiębiorców. Jednak nie każdy jest w stanie przeliczyć konsekwencje otwarcia swojej firmy.
Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/samozatrudnienie/
Samozatrudnienie – 4 dobre rady, o których nie należy zapominać
1. Czy stać cię na założenie firmy?
Musisz wiedzieć na co możesz sobie pozwolić. Zakładając firmę ustal plusy i minusy, które z tego płyną. Do plusów możemy zaliczyć przede wszystkim to że zarabiamy sami na siebie. Jednak musimy pamiętać o kosztach stałych, który na etacie są dla nas niewidoczne. Chodzi tutaj przede wszystkim o składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne. Zakładając swoją działalność musimy troszczyć się o te sprawy sami.
Bardzo ważny jest w firmie przepływ pieniędzy. Musimy posiadać środki do opłacania składek oraz zaliczki na poczet podatku. Bardzo łatwo jest przyswoić sobie problemów w dalszym postępowaniu liczyć na łaskę urzędników jednak nie jest to takie proste.
2. Ulgi oraz co po nich
Startując z biznesem bardzo dużo rzeczy mamy ułatwione. Na początku przysługuje nam ulga na start dzięki której płacimy 6 miesięcy jedynie składki zdrowotne. W tym czasie odpadają ci składki emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz chorobowe. Potem możemy skorzystać z dwóch lat obniżonego ZUS-u, płacąc znacznie mniej niż koledzy przedsiębiorcę, którzy posiadają największe doświadczenie w branży. Dodatkowo możemy skorzystać jeszcze z ulgi Mały ZUS Plus, Czyli kolejnych zniżek.
3. Wszystko na Twojej głowie
Zakładając firmę musisz liczyć się z tym, że odpowiadasz osobiście za wszystko co się w niej dzieje. Na etacie musimy jedynie pracować i co roku wypełnić deklarację podatkową PIT. Jako właściciel odpowiada za rozliczenie ZUS-owskie, opłatę zaliczek podatkowych, zdobywanie potencjalnych klientów, pilnowanie praw konsumenta oraz dbanie o marketing internetowy jaki ten tradycyjny.
4. Zmuszony do bycia przedsiębiorca
Prowadzenie jednoosobowej firmy wcale nie oznacza chęci do prowadzenia życia przedsiębiorcy. Niestety takie osoby często nie mają wyboru. Mają do wyboru albo założenie firmy jednoosobowej lub brak pracy.
Zobacz też: http://moj-milion.pl/efektowna-praca-oto-pomysly/