Czy warto wyjechać za granicę do pracy

Podróż za granicę w celach zarobkowych to ciekawe (i dość popularne) rozwiązanie zawodowe. Jednak podjęcie decyzji o wyjeździe nie należy do najprostszych. Warto rozważyć wszystkie „za i przeciw”. Zastanowić się, czy praca w obcym kraju jest na pewno dla nas. I przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie: czy warto?

Czy praca za granicą się opłaca?

Mimo że polski rynek pracy w ostatnim czasie mocno się rozwija, to wielu Polaków wciąż chętnie wybiera pracę za granicą. Dlaczego? Główne przyczyny wyjazdu rodaków do innych krajów to: 

  • kiepska sytuacja finansowa, 
  • trudność w znalezieniu satysfakcjonujących ofert pracy, 
  • niezbyt optymistyczne perspektywy na przyszłość, 
  • chęć szybkiego zarobku. 

W większości przypadków głównym powodem opuszczenia kraju są zarobki oferowane przez zagranicznych pracodawców. Zarabiając w euro, funtach czy dolarach, możemy w szybkim czasie odłożyć sporo pieniędzy – co w polskich realiach jest ciężką sztuką. 

Wyjazd za granicę do pracy to dobre rozwiązanie dla ludzi młodych, którzy dopiero rozpoczynają swoje życie zawodowe. Pieniądze zarobione za granicą stworzą „poduszkę finansową”, która przyda się im na start. Wkroczenie w dorosłość z własnymi oszczędnościami jest zdecydowanie łatwiejsze.

Nie można jednak zapominać o innych korzyściach, jakie daje wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Przede wszystkim jest to doskonała szansa na rozwój. Możemy poznać nową kulturę od podstaw, poczuć klimat życia w innym kraju i, co najważniejsze, nauczyć się języka. Przebywanie pośród osób biegle władających danym językiem to najlepszy sposób na to, żeby opanować go do perfekcji. 

Wyjazd za granicę to czysta kartka. Nowe możliwości, szansa na wniesienie czegoś innego do swojego życia. Zmiana środowiska może przynieść dużo dobrego. To czas na oderwanie się od codzienności, w której obracaliśmy się do tej pory. Czas na stanie się niezależnym, spróbowanie czegoś nowego.

Jak znaleźć pracę za granicą?

Wiele osób najpierw wyjeżdża za granicę i dopiero na miejscu szuka pracy. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Wiąże się z ryzykiem długiego bezrobocia, które może narazić nas na niepotrzebne straty finansowe. Dużo lepszym, bezpieczniejszym pomysłem jest wyjazd dopiero w momencie, kiedy mamy zagwarantowaną pracę. Jest to świetna opcja dla tych osób, które nie chcą rzucać się na głęboką wodę lub nie mają zbyt dużych oszczędności.

Jak szukać pracy za granicą, będąc w kraju? Przede wszystkim warto przeglądać oferty na popularnych portalach ogłoszeniowych. Należy jednak uważać na oszustów. To, co wydaje się zbyt piękne, niekoniecznie jest prawdziwe. Do ofert należy podejść z dystansem i otwartym umysłem. Dokładnie analizować to, co jest napisane w ogłoszeniach, starannie filtrować informacje i wszystko porządnie sprawdzać. 

Pracy za granicą możemy również szukać w agencjach pośrednictwa. Warto jednak skupić się na sprawdzonych firmach, które cieszą się renomą w branży. Jedną z nich jest agencja pracy Contrain funkcjonująca na rynku od ponad 20 lat. Na stronie znaleźć można oferty pracy w Niemczech i Holandii w różnych branżach – takich jak ogrodnictwo, produkcja czy rolnictwo. W ogłoszeniach szczegółowo opisano warunki zatrudnienia. Zamieszczono tam również informacje o zakwaterowaniu i dodatkowych benefitach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here