Lokaty długoterminowe w firmie – czy można liczyć na zysk?

Chociaż lokaty kojarzą się głównie z produktami dedykowanymi klientom indywidualnym, również przedsiębiorstwa mogą w ten sposób pomnażać zgromadzony kapitał. Czy warto jednak „zamrażać” nadwyżkę środków na lokacie? Sprawdzamy, czy długoterminowe depozyty przynoszą wysokie zyski.

Od kilku lat oprocentowanie lokat nie zachęca do gromadzenia kapitału. Utrzymując się na dość niskim poziomie, nie pozwalają na wypracowanie pokaźnych odsetek. Można jednak wiele zyskać – wszystko zależy od wyboru odpowiedniej oferty.

Lokaty długoterminowe – ile można zarobić?

Nie da się jednoznacznie określić zysków z lokat długoterminowych. Wiele zależy zarówno od samego oprocentowania, czasu trwania umowy, jak i wysokości wpłacanego depozytu.

Oprocentowanie lokat długoterminowych może wynieść nawet 2,10% – tak wynika m.in. z oferty dostępnej w Toyota Banku.

Przykład 1. Decydując się na lokatę trwającą 12 miesięcy, oprocentowanie osiągnie poziom 2,10%. Przy depozycie w wysokości 50 000 zł, zysk wyniesie ok. 840 zł. Dla porównania, lokata zakładana na 3 miesiące (oprocentowanie spadnie do 1,50%) pozwoli zyskać zaledwie ok. 150 zł.

Przykład 2. Wpłacając na lokatę 12-miesięczną (2,10%) depozyt w wysokości 60 000 zł, zysk w skali miesiąca wyniesie ponad 1000 zł.

Wybór dobrej lokaty długoterminowej – na co zwrócić uwagę?

Lokata długoterminowa może przynieść zadowalające zyski – pod warunkiem dokładnego przeanalizowania dostępnych ofert. Warto zwrócić uwagę m.in. na takie parametry jak:

  • oprocentowanie – zawsze podawane jest w skali roku
  • minimalna i maksymalna kwota depozytu
  • czas trwania lokaty.

Należy także zwrócić uwagę na dodatkowe warunki, np. związane z koniecznością założenia konta firmowego. Nie ma w tym nic złego – pod warunkiem, że prowadzenie rachunku nie wiąże się z wysokimi kosztami miesięcznymi.

Czy lokata to dobre rozwiązanie dla firm?

Lokaty mogą okazać się dobrym wyborem dla przedsiębiorstw, którym zależy na pomnażaniu zgromadzonej nadwyżki kapitału. Stanowią wyjście naprzeciw oczekiwaniom tych, którym zależy na pełnej dywersyfikacji przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa.

Lokaty, chociaż nie pozwalają osiągnąć takich zysków jak np. akcje, są znacznie mniej ryzykowne. Dają pewne zyski oraz zapewniają bezpieczeństwo zgromadzonych środków – nawet w przypadku, gdy bank ogłosi upadłość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here