Pożyczka hipoteczna czy kredyt konsumpcyjny?

Osoby potrzebujące doraźnego zastrzyku gotówki posiadają do dyspozycji szereg dostępnych na rynku instrumentów finansowych. Należą do nich m.in. kredyt konsumpcyjny i pożyczka hipoteczna. Która z tych opcji jest bardziej korzystna i opłacalna dla klienta?

Pożyczka hipoteczna to instrument finansowy, który posiada zarówno cechy konsumpcyjnego kredytu gotówkowego, jak i kredytu hipotecznego. Warunkiem do zaciągnięcia pożyczki hipotecznej jest posiadanie nieruchomości. Nieruchomość klienta, decydującego się zaciągnąć pożyczkę hipoteczną stanowi bowiem główne zabezpieczenie dla pożyczkodawcy.

Podstawową różnicą pomiędzy pożyczką hipoteczną, a kredytem hipotecznym jest fakt, iż ten ostatni musi być przeznaczony na konkretny cel, np. zakup zwykłego czy luksusowego mieszkania. Może to być zakup nieruchomości lub np. jej rozbudowa, przebudowa, remont, modernizacja. Środki otrzymane w ramach pożyczki hipotecznej mogą być natomiast przeznaczone na dowolny cel. Znaczną swobodę w wydatkowaniu środków zapewnia również kredyt gotówkowy.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że oprocentowanie pożyczki hipotecznej, w porównaniu do kredytu gotówkowego jest zwykle znacznie bardziej atrakcyjne. Podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego poziom oprocentowania pożyczki hipotecznej wynika ze stawki WIBOR oraz doliczonej marży pożyczkodawcy. Niższe oprocentowanie to efekt mniejszego ryzyka, które ponosi pożyczkodawca, posiadając zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Pożyczka hipoteczna cechuje się atrakcyjnym oprocentowaniem, co wpływa w bezpośredni sposób na to, że obsługa zaciągniętego zobowiązania jest znacznie tańsza. Aby ją otrzymać, trzeba natomiast spełnić szereg wymogów formalnych.

Podobnie, jak w przypadku kredytu hipotecznego, należy przedstawić dokumenty nieruchomości, do których należą zwykle:

  • wycena nieruchomości,
  • akt notarialny,
  • wypisy z księgi wieczystej itp.

Pożyczkodawcę interesuje również bieżąca sytuacja finansowa potencjalnego klienta, ponieważ te informacje także determinują zdolność kredytową. Z tego powodu klient zazwyczaj musi dostarczyć zaświadczenia o otrzymywanym wynagrodzeniu. Etap ubiegania się o pożyczkę hipotecznej generuje więc potrzebę poniesienia pewnych kosztów np. związanych z otrzymaniem niezbędnych wypisów. Proces ubiegania się o pożyczkę hipoteczną, z tytułu konieczności wnikliwej weryfikacji wniosku, znacznie się wydłuża. Warto więc decydować się na ten produkt finansowy, w przypadku gdy pożyczkobiorca zainteresowany jest większą kwotą.

Należy również zaznaczyć, że wysokość pożyczki hipotecznej ściśle związana jest z wartością zabezpieczenia, podobnie jak w przypadku procedury ubiegania się o kredyt hipoteczny. Kredyt gotówkowy to znacznie lepsze rozwiązanie dla osób, które starają się o mniejszą kwotę pożyczki. Proces ubiegania się o niego jest znacznie bardziej uproszczony. W niektórych ofertach rynkowych wciąż zdarza się, iż jedynym dokumentem, którego klient potrzebuje do rozpatrzenia wniosku, jest jego dowód osobisty. Krótki czas, w jakim klient może otrzymać pieniądze, to niepodważalna zaleta tego produktu finansowego. Mniejsza wiedza, jaką bank posiada o pożyczkobiorcy, wiąże się jednak dla niego z większym ryzykiem. Koszty z tym związane są częściowo przeniesione na klienta, w postaci wyższego oprocentowania.

Trzeba jednak zaznaczyć, że kwoty, które może otrzymać klient w postaci kredytu gotówkowego, są niższe w porównaniu do kredytu hipotecznego. W przypadku pożyczki hipotecznej, przyznawane kwoty mogą sięgać milionów złotych. Warto również zwrócić uwagę na okres kredytowania. Dla kredytów gotówkowych okres, na który klient może pożyczyć pieniądze, jest odpowiednio krótszy. Zazwyczaj kredyty gotówkowe udzielane są na czas ok. 10 lat. W przypadku pożyczki hipotecznej środki mogą być przyznawane nawet na okres 30 lat. Podsumowując, kredyt gotówkowy zalecany jest osobom zainteresowanym niższą kwotą pożyczki, którym zależy na szybkim otrzymaniu środków. Pożyczka hipoteczna polecana jest klientom, którzy szukają większych środków na dowolny cel, przez co nie mogą skorzystać z kredytu hipotecznego.

Autorem publikacji jest ekspert serwisu nowych nieruchomości – RynekPierwotny.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here