Rynek pracy wygląda inaczej w zależności od województwa, w jakim tej pracy szukamy. Warto jest więc przeanalizować rynek pracy jedynie w naszym obszarze i naszych kwalifikacjach, gdzie będziemy aktywnie szukać pracy. Mieszkając w Warszawie, raczej nie będziemy szukać pracy w Poznaniu, a w regionie silnie zurbanizowanym nie będą raczej potrzebować dużej ilości rolników.
Jeśli chcemy więc pracować w Małopolsce, musimy dokładniej zapoznać się z rynkiem pracy w tym województwie.
Zatrudnienie w województwie małopolskim – jak to wygląda?
Biorąc pod uwagę dane na rok 2021, na 3410,4 tysięcy mieszkańców województwa, 1477,5 tysięcy osób jest zarejestrowanych jako osoby aktywne zawodowo. Najwięcej zatrudnionych osób pracuje w sektorze przemysłowo-handlowym, którego wszelkie gałęzie stanowią prawie 66,8% wszystkich stanowisk. Najwięcej pracowników tego sektora znajduje zatrudnienie w Krakowie i powiecie krakowskim, ze względu na ilość zajmujących się tym firm obecnych właśnie w tym mieście.
Stopa zatrudnienia w województwie wynosi obecnie 4,6%, a liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosi 72,1 tysięcy osób. Porównując te wyniki ze stopą bezrobocia obecnej w całej Polsce, wynoszącą 5,5%, dochodzimy do wniosku, że województwo wypada bardzo dobrze na tle kraju w kwestii zatrudniania. Wniosek ten nasila się w momencie, kiedy przeanalizujemy również stopę bezrobocia w samym Krakowie — na początek roku 2022 wynosi ona 2,9%.
W kwestii wynagrodzeń natomiast, mieszkańcy nie mają na co narzekać. Średnie wynagrodzenia w województwie wynosi około 6200 złotych brutto, jednak faktyczne wynagrodzenia różnią się znacznie w zależności od tego, w jakim regionie województwa pracujemy. Pracując w sercu Krakowa, zarobimy bowiem 7 254 złote brutto, ale w powiecie krakowskim jest ona już niższa — 6477 złotych brutto. W powiatach na południu i wschodzie natomiast zarobki wynoszą 4 550 zł brutto. Należy więc upewnić się, w jakim konkretnie miejscach leżą firmy, do których składamy swoje dokumenty. Jest to bardzo istotna kwestia, zalecamy przemyśleć ten obszar.
Gdzie szukać pracy w Małopolsce?
Sektor przemysłowy wciąż jest jednym z najważniejszych w Małopolsce, przez co niezależnie od szybkości zmian technologicznych w tym właśnie sektorze zapotrzebowanie na pracowników będzie niezmienne. Rośnie również zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny informatyki i technologii, a także na osoby z wysoko rozwiniętymi kompetencjami miękkimi — rozwiązanie konfliktów, komunikacja i kreatywność.
Najlepszym miejscem na poszukiwanie pracy pozostają oczywiście atrakcyjne oferty pracy w Krakowie. Obecnie właśnie na nich najłatwiej jest znaleźć interesujące nas oferty pracy, a w najbliższych latach mogą całkowicie zastąpić inne formy szukania zatrudnienia.
Podsumowanie
Praca jest jednym z najważniejszych aspektów naszego życia, a więc jej wybór i poszukiwanie powinno być jak najbardziej przemyślane. Należy zastanowić się przede wszystkim, gdzie mieszkamy, czego oczekujemy i jakie są nasze kwalifikacje. A w dzisiejszych czasach, jeśli znajdziemy odpowiedzi na te pytania, dzięki serwisom z ofertami pracy, cały proces będzie dla nas już znacznie łatwiejszy.