Rodzaje osłon silnika

Osłony silnika to skuteczne rozwiązanie, które chroni blok i podzespoły przed uszkodzeniami w trakcie jazdy. To pozwala oszczędzić czas i pieniądze na naprawach oraz uniknąć ewentualnego holowania i przestoju. Z tego względu coraz więcej właścicieli aut firmowych, jak i prywatnych decyduje się na zastosowanie tego rozwiązania.

Plastikowa osłona silnika

Plastikowe osłony silnika należą do najczęściej stosowanych zabezpieczeń silnika i osprzętu od dołu. Łatwo możemy je zamontować oraz są tanie. Nie są jednak trwałe i łatwo ulegają uszkodzeniu podczas uderzenia. W mniejszych autach spisują się bardzo dobrze, ale należy systematycznie sprawdzać ich stan, zwłaszcza po jeździe w terenie lub po nierównej drodze. Spękana osłona może zahaczyć o podłoże i tym samym zostać wyłamana i przedostać się do delikatnych podzespołów silnika. Plastikowe osłony podwozia wykonane są z syntetycznego materiału. Jednak do ich uszkodzenia najczęściej dochodzi zimą, gdy materiał ten staje się mniej elastyczny i łatwiej ulega spękaniu. Dlatego polecane są w autach, które nie poruszają się po nierównych drogach. Na rynku istnieją tańsze i droższe modele, które są trwalsze. Trwałym materiałem, z którego wykonywane są droższe osłony jest HDPE.

Metalowe osłony silnika

Metalowe osłony silnika są droższe, ale trwalsze niż modele wykonane z plastiku. Stanowią o wiele solidniejsze zabezpieczenie dla auta. Wybierając metalową osłonę podwozia mamy pewność, że będzie zabezpieczać silnik naszego auta przez wiele lat. W szczególności polecane są właścicielom aut, którzy cenią trwałość i poruszają się po nierównych drogach. Metalowe osłony dobrze sprawdzają się w autach z niskim zawieszeniem, dzięki czemu w szczególności chronią miskę olejową przed uszkodzeniem wskutek uderzenia w kamień lub inny element znajdujący się na drodze. Na tego typu rozwiązanie często decydują się właściciela aut poruszających się w trudnych warunkach, np. auta dostawcze. W niektórych modelach metalowych osłon silnika jest możliwość ich rozbudowania w celu zabezpieczenia skrzyni biegów. Dlatego przed zamówieniem metalowej osłony, należy zastanowić się, czy nie warto zabezpieczyć również skrzyni biegów.

Jaką osłonę silnika wybrać?

Osłona podwozia powinna być ściśle dopasowana do konkretnego modelu auta. Dlatego przed zakupem warto upewnić się, czy tak rzeczywiście jest. Istnieją uniwersalne modele osłon, ale mogą nie pasować do naszego auta. Z tego względu przy zakupie należy podać rocznik i model auta, a w razie potrzeby inne parametry. Montaż odbywa się bardzo prosto, ponieważ nie ma potrzeby przeprowadzania prac blacharskich. Osoby, które znają się na tego typu pracach mogą zamontować osłonę samodzielnie, przez odpowiednie dopasowanie otworów i punktów montażowych. Inaczej sprawa wygląda, gdy powierzamy montaż warsztatowi lub serwisowi, który za wszystko odpowiada. To daje pewność, że osłona jest zamontowana profesjonalnie i nie odpadnie podczas jazdy wskutek drgań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here