Każdy właściciel wynajmowanego mieszkania doskonale wie z jak dużą liczbą obowiązków się to wiąże. Trzeba bowiem nie tylko znaleźć osobę, która faktycznie będzie zainteresowana danym lokalem, ale również przygotować niezbędne dokumenty, rozwiązać kwestie związane z kaucją, opłatą za wodę, gaz oraz co miesięcznym czynszem.
Mając na względzie rozległy zakres nowych zobowiązań wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług firm, które zarządzają wynajmem lokalów. Sprawdźmy więc co kryje się pod tym hasłem i czy warto zdecydować się na to rozwiązanie.
Obsługa najmu w Poznaniu – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Przede wszystkim dlatego, że oddajemy wówczas sprawy w ręce profesjonalistów, którzy faktycznie znają się na rzeczy. Do zadań osoby zatrudnionej na stanowisku agenta zajmującego się zarządzaniem najmem nieruchomości należą bowiem następujące kwestie:
- poszukiwanie najemców lokalu;
- negocjacje oraz przygotowywanie umów;
- sprawdzanie oraz weryfikowanie wnoszenia opłat pod względem terminowości;
- rozliczanie kosztów za wodę, gaz oraz media;
- bieżące administrowanie lokalem mieszkalnym;
- zadbanie o bezpieczeństwo użytkowania oraz właściwą eksploatację nieruchomości;
- nadzór nad uzasadnionym inwestowaniem i modernizowaniem nieruchomości;
Profesjonalne wyręczenie właściciela mieszkania w spadających na niego nowych obowiązkach oraz zapewnienie wysokich dochodów z wynajmu mieszkania to zadanie osoby zajmującej się obsługą najmu. Poznań to duże miasto, w którym jest olbrzymia konkurencja na rynku wynajmu mieszkań, dlatego najlepiej oddać je profesjonalistom. Niezbędne w tym przypadku są nie tylko doskonałe umiejętności negocjacyjne, ale również wiedza z zakresu prawa, rachunkowości oraz budownictwa. Tylko dzięki tak rozbudowanym kompetencjom będzie ona mogła zapewnić swoim potencjalnym Klientom najwyższą jakość oferowanych usług.
Umowa pomiędzy właścicielem lokalu, a jego zarządcą – o czym należy pamiętać?
Jeśli interesuje nas obsługa najmu bardzo istotną kwestią (tak, jak w przypadku większości spraw dot. lokali mieszkaniowych) jest zawarcie oraz podpisanie szczegółowej umowy z osobą, której oddajemy lokal do zarządzania. Zakres możliwych podejmowanych działań w każdym przypadku powinna określać tzw. umowa o zarządzanie, która musi być sporządzona w formie pisemnej.
Przy sporządzaniu takowego dokumentu zarządca musi wykazać się pismem poświadczającym jego ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej na wypadek zaistnienia szkód podczas zarządzania nieruchomością. Ponadto ma on również obowiązek poinformować wszystkie strony zawierające umowę o jakichkolwiek zmianach dot. ubezpieczenia np. wygaśnięciu starej polisy oraz zawarciu nowej. Jeżeli nie dopełni on nałożonych prawnie powinności, wówczas właściciel nieruchomości może skorzystać z prawa do wypowiedzenia umowy o zarządzanie ze skutkiem natychmiastowym, ale jedynie wtedy, gdy zarządca lokalem nie dostarczył kopii niezbędnych dokumentów w terminie 7 dni od uzyskania takowego wezwania.