Jak skutecznie chronić swoje drogi oddechowe

Niewątpliwie oddychanie jest fundamentalną czynnością życiową każdego człowieka, polegającą na wymianie gazowej, pozyskującej dla ludzkiego organizmu bezcenny tlen i usuwającej z niego dwutlenek węgla. W świecie zdominowanym przez przemysł i jego szkodliwe aspekty uboczne w postaci gazów, pyłów i substancji chemicznych, trudno jest ciągle zapewnić sobie dobrą jakość powietrza, zwłaszcza jeżeli pracujemy w miejscu, które pełne jest takich zanieczyszczeń. W obliczu szkodliwych warunków należy zatem zapewnić sobie skuteczną ochronę dróg oddechowych. Najpowszechniejszym rozwiązaniem są maski i półmaski.

Ochrona dróg oddechowych – jak wybrać właściwą?

Dobór odpowiedniej, skutecznej ochrony naszych dróg oddechowych uzależniony jest od wielu czynników. Na rynku mamy do dyspozycji szeroki asortyment masek i półmasek wielorazowych i jednorazowych, dostosowanych do rodzaju czynnika powodującego zagrożenie i jego natężenia. Istotny jest więc wybór uwarunkowany rodzajem wykonywanej pracy, czynnikiem, przed którym chcemy się uchronić i zapewnieniem sobie odpowiedniego komfortu. Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę na nasz stan zdrowia, wielkość stężenia szkodliwego środka, czasu pracy w szkodliwych warunkach, funkcjonalność półmaski i maski oraz wilgotność powietrza (czynniki klimatyczne danego miejsca).

Kryteria powietrza zdatnego do oddychania

Jakość powietrza, w jakim pracownik może wykonywać pracę, jest prawnie regulowana. O zdatności powietrza do oddychania decydują 3 kryteria:

  • zawartość tlenu w powietrzu, które wdychamy musi być wyższe niż 17% całego składu,
  • stężenie substancji w powietrzu musi wpisywać się w dopuszczalne normy,
  • temperatura powietrza musi odpowiadać określonej normie.

Sprzęt chroniący drogi oddechowe powinien posiadać III kategorię klasyfikacji bezpieczeństwa, co oznacza kategorię ochrony przed ryzykiem utraty zdrowia w najwyższym stopniu. Aby zapewnić sobie i pracownikom pełne bezpieczeństwo, warto zadbać o audyt i odpowiednie certyfikaty. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://www.bureauveritas.pl/nasze-uslugi/certyfikacja-i-uslugi-audytowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here